Kviečiame užbaigti vasarą su #TripleOExperts rubrikos pašnekove Indre Česūniene. Pokalbio metu verslo konsultantė ir praktikė, lyderystės ekspertė dalijasi mintimis apie iššūkius dirbant su ryškiais talentais, darbuotojų motyvaciją ir pasitikėjimą savimi, kaip efektyviai pasitelkti komandos narių stiprybes siekiant bendrų tikslų, pagrindinius pasitikėjimo savimi šaltinius bei būdus, kaip spręsti konfliktus ir problemas pasitelkiant individualias stiprybes.
Kokie yra pagrindiniai iššūkiai, su kuriais susiduria organizacijos, turinčios ryškius talentus?
Įvardinčiau 3 pagrindinius iššūkius:
1) Talentų išlaikymas – išskirtiniai talentai neretai turi didesnius lūkesčius dėl atlygio, karjeros galimybių ir darbo aplinkos, todėl svarbu užtikrinti, kad jie jaustųsi vertinami ir motyvuoti likti.
2) Tinkamo darbo ar atsakomybės paskirstymo valdymas – ryškūs talentai gali turėti specifinį darbo stilių ar kiek kitokių poreikių, kurie gali nesutapti su įprastomis organizacijos praktikomis, todėl būtina rasti balansą tarp individualių poreikių ir komandinio darbo efektyvumo.
3) Lyderystės ir mentoriavimo gebėjimų vystymas – talentingų darbuotojų ugdymas ir jų integravimas į organizacijos struktūrą dažnai reikalauja stiprių lyderystės ir mentoriavimo įgūdžių, kad jie galėtų efektyviai dalintis savo žiniomis ir patirtimi su kitais.
Kaip motyvuoti darbuotojus ir stiprinti jų pasitikėjimą savimi?
Prieš galvojant, kaip motyvuoti darbuotojus, būtina išsigryninti jų motyvacijos faktorius. Nėra vieno būdo tinkančio visiems. Vienus gali motyvuoti veiksmų laisvė, kitus – įtraukimas į sprendimus ar reguliarus grįžtamasis ryšys, kokybiškas laikas su vadovu ar komandos nariais. Tad labai svarbu skirti laiko žmonių pažinimui ir tikslingai suteikti tai, kas yra svarbu ir veda į priekį.
Na, o reguliarūs pokalbiai, pripažinimas (angl. appreciation), profesinio augimo galimybės, požiūrio į klaidas kultūra, empatija ir parama, kūrybinės ir savarankiškos užduotys suteikia darbuotojams galimybę parodyti savo sugebėjimus ir prisidėti prie organizacijos tikslų, kas stiprina pasitikėjimą savimi ir, be abejo, skatina motyvaciją.
Kaip suprasti ir pasitelkti komandos narių stiprybes siekiant bendrų tikslų?
Pradėkite nuo kiekvieno komandos nario stiprybių ir silpnybių nustatymo. Čia išskirčiau CliftonStrenghts asmenybės testą, labai aiškiai įvardinantį natūralius gebėjimus ir talentus bei sritis, kuriose mes nesame geriausia savo versija. Atlikus individualius testus, galima pasidaryti komandos stiprybių žemėlapį bei tikslingai paskirstyti darbus, roles, atsakomybes ir, reikalui esant, pasitelkti kitų, trūkstamų, kompetencijų. Organizuokite projektus ir užduotis, kurios reikalauja įvairių stiprybių. Skatinkite komandos narius dirbti kartu, kad jie galėtų pasinaudoti vieni kitų stiprybėmis ir pasiekti geresnių rezultatų. Teikite nuolatinį grįžtamąjį ryšį apie tai, kaip kiekvienas narys panaudojo savo stiprybes. Tai padeda jiems suprasti savo vaidmenį komandoje ir kaip jų indėlis prisideda prie bendrų tikslų.
Kokie yra pagrindiniai pasitikėjimo savimi šaltiniai ir kaip juos stiprinti kasdienėje veikloje?
Pradėčiau nuo savęs pažinimo ir priėmimo – asmeninių savybių, vertybių pažinimas padeda kurti tvirtą pasitikėjimą savimi. Įgūdžių ir žinių plėtimas lemia mūsų augimą bei pasitikėjimą savimi. Pozityvus grįžtamasis ryšys iš kolegų, vadovų ar klientų taipogi itin svarbus, tad kviečiu būti proaktyviais ir ieškoti bei aktyviai prašytis grįžtamojo ryšio. Nesėkmių valdymas – mokykimės iš nesėkmių ir naudokime jas kaip augimo galimybes, o ne kaip kliūtis. Atsakomybės prisiėmimas, atviras požiūris į iššūkius kuria sėkmės patirtis, tad būtina stebėti ir įvertinti savo pasiekimus, net jei jie atrodo nedideli. Svarbų vaidmenį turi palaikantys santykiai su šeima, tad investuokime į teigiamų santykių kūrimą ir palaikymą. Aplinkinių parama ir motyvacija gali būti didelė pasitikėjimo savimi stiprinimo jėga.
Kaip naudoti savo stiprybes efektyviai sprendžiant konfliktus ir problemas?
Manau, kad efektyviai spręsti problemas, konfliktus padeda ne tik geras savęs, bet ir kitų pažinimas bei pamatinis noras pakeisti ar išspręsti situaciją. Į tikslą orientuoti žmonės neretai ieškos kompromisų, kad situacija greičiau pasikeistų, aukšto empatijos lygio asmenys bus nuolaidesni, kad pašalintų įtampą, analitinio mąstymo darbuotojai bus konkretūs ir remsis faktais bei duomenimis, eliminuodami emocinį foną, tuo tarpu asmenys, turintys aukštą įtaigos gebėjimą, lengviau pakeis situaciją norima linkme. Iš savo patirties galiu patarti – pradžioje susitarkite dėl bendro tikslo, supraskite konflikto ar problemos esmę, ir tuomet „ištraukite“ tas stiprybes, kurios padės vesti norimo tikslo link.
Indrė specializuojasi vadovų rolės ir atsakomybės, vadovų kompetencijos stiprinimo, pasitikėjimo ugdymo, darbuotojų mokymo proceso, motyvacinių ir streso faktorių bei streso valdymo, grįžtamojo ryšio ir konfliktinių situacijų sprendimų srityse. Indrė taip pat gali pasitelkti santykių komandoje analizės įrankius bei padėti įsivertinti esamą gyvenimo situaciją. Besidominčius Triple O Consulting mokymais kviečiame susisiekti ask@tripleo.lt.